5 клас

УРОК №5

Тема: Що таке речові історичні джерела

Мета: охарактеризувати роль та значення речових історичних джерел у вивченні історії; подати початкові відомості про науки, які досліджують речові історичні джерела;  розвивати  навички  роботи  з джерелами  інформації;  з’ясовувати  роль  речових джерел  у вивченні  історії,  на  елементарному  рівні  здобувати  інформацію,  що  містять  історичні  джерела;  виховувати  шанобливе  ставлення  до  історичних  пам’яток.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: О.І. Пометун, І.А. Костюк, Ю.Б. Малієнко Історія України (Вступ до історії). — К.: Видавничій дім «Освіта»; таблиця «Історичні джерела», відеоматеріали.

Поняття та терміни: історичні  джерела,  археологія

Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
·       пояснювати й розрізняти види історичних  джерел;
·       розповідати  про  те,  як  історики  дізнаються  про  минулі  часи  на  основі  археологічних розкопок;
·       наводити приклади історичних пам’яток, речових джерел, з яких можна дізнатися про давні часи;
·       висловлювати судження щодо ролі музеїв у збереженні пам’яті про минуле.

ХІД УРОКУ
І.  Організаційний момент

Доброго дня дорогі діти.
Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день.
Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними.

ІІ. Актуалізація опорних знань

-        аналіз самостійної роботи

-        фронтальне опитування:

1.    Що таке історія?
2.    Кого з вчених-істориків ви знаєте, чим вони вам запам’яталися?
3.    Що вивчає хронологія? Як вимірюється час в історії?
4.    Скільки років у столітті, тисячолітті?
5.    Яке століття 456 р. до н.е.,
6.    Що більше ІІ ст.. до н. е. чи Х ст.. до н.е.
7.    Що таке історична карта? Легенда історичної карти це…



ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності

Як  ви  вважаєте,  чи  можуть  історики відтворити  картини  минулого,  коли свідків  подій  уже  немає?  Що їм  для цього потрібно?

Повідомлення теми та мети уроку.

Девіз уроку
Щоб не просто слухали, а чули.
Щоб не просто дивилися, а бачили.
Щоб не просто відповідали, а міркували.
Дружно і плідно працювали.


ІV. Вивчення нового матеріалу
 
1.   Чому вивчення історії неможливе без джерел

 Завданням  історика  є  відтворення  картини  минулого.  Проте, навіть  розпитавши  свідків  події,  ми  не  отримаємо  цілісної  достовірної  інформації.  Аби  дізнатися  про  реальні  події  минулого, історики звертаються до  історичних джерел.  Учені досліджують, порівнюють і зіставляють їх,  адже саме історичні джерела є відображенням минулого, без яких це минуле неможливо відтворити.

Історичні  джерела  —  це  письмові  документи,  предмети,  будівлі та  інші  пам’ятки,  які  відображають  історичні  події  та  явища  і  дають можливість досліджувати життя людей  в минулому.



Читаючи  текст,  заповніть  у  зошиті  таблицю  «Види  історичних джерел».



Види
історичних
джерел
Речові
Письмові
Етнографічні
Зображувальні






Самостійна робота

1.      Використовуючи пам’ятку «Як дослідити історичне джерело» розгляньте  зображення С. 27.  Поміркуйте,  що  саме  вони  можуть розповісти про життя людей в минулому.




Фізкульт-хвилинка:
 Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Заморилися ви трішки,
Пострибаєм на двох ніжках!
Вдох і видох всі зробили,
До роботи приступили.

2.     Як знаходять історичні джерела

Робота з текстом. Учні опрацьовують текст записують визначення «археологія» та пояснюють, хто такі археологи та як вони допомагають досліджувати минуле.

Перегляд відеоматеріалу «Розкопки у центрі Миколаєва»


Працюючи в парах роздивіться  фото С.29  та  з’ясуйте,  які  знаряддя  праці  використовують археологи.  Що є результатом археологічних розкопок?


3.Де зберігають речові джерела

Бесіда:
1. Які музеї ви відвідували? Яке враження на вас справило відвідування музею?

Перегляд відеоматеріалу «Музей української хати»

Евристична бесіда
1. Яку роль відіграють музеї в дослідженні минулого?

V.  Закріплення знань учнів.

Завершіть речення:  «Історичними джерелами можуть бути...»

1.  Що знаходять археологи?
2.  Навіщо люди створюють музеї?
3.  Поясніть,  чому  історичні джерела  називають  «слідами  минулого»  або
«мимовільними свідками часу».
4.  Яка роль археології у вивченні найдавнішого минулого?
5.  Підберіть синоніми д о слова «музей».

VІ. Домашнє завдання

1. Опрацювати §4 С.26-33
2. Випереджувальне завдання. Попросіть дорослих  представників  вашої  родини  показати  фотографії,  присвячені  найважливішим  подіям у їхньому житті.  Виберіть 3 - 5 знімків.  Зробіть до них відповідні підписи з датами.  З дозволу дорослих принесіть ці світлини на наступний урок.
________________
(прізвище учня)
Заповніть  таблицю  «Види  історичних джерел».
Запропоновані джерела впишіть у відповідну колонку.

Газети, прикраси, пісні, легенди, зброя, посуд, фотографії, звичаї, монети

Види
історичних
джерел
Речові
Письмові
Етнографічні
Зображувальні











________________
(прізвище учня)
Заповніть  таблицю  «Види  історичних джерел».
Запропоновані джерела впишіть у відповідну колонку.

Газети, прикраси, пісні, легенди, зброя, посуд, фотографії, звичаї, монети

Види
історичних
джерел
Речові
Письмові
Етнографічні
Зображувальні











________________
(прізвище учня)
Заповніть  таблицю  «Види  історичних джерел».
Запропоновані джерела впишіть у відповідну колонку.

Газети, прикраси, пісні, легенди, зброя, посуд, фотографії, звичаї, монети

Види
історичних
джерел
Речові
Письмові
Етнографічні
Зображувальні




















Комментариев нет:

Отправить комментарий